paranormal žiarovka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

paranormal žiarovka

#1 Příspěvek od samec »

Stalo sa to asi pred dvadsiatimi rokmi. Niečo som bastlil, keď sa zrazu akosi zmenilo svetlo zo stolnej lampy. Trochu jas a asi aj farba, tak nejak do ružova. Klasická 40W žiarovka. Vzal som tmavé plexisklo a pozrel sa na žiarovku. Mala v strede prepálené vlákno a konce boli od seba asi na štyri alebo päť milimetrov. Vlákno však svietilo po celej svojej dĺžke ako normálne. Keď som lampu vypol a zapol, žiarovka nesvietila. Naklonil som lampu aby sa konce vlákna dotkli a žiarovka sa znova rozsvietila. Vlákna sa oddialili a žiarovka svietila ďalej. Pri ďalšom pokuse však odpadol z vlákna väčší kus a už ho nebolo možné spojiť.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Při přerušení vlákna chytil oblouk a jelo to dál. Pokud by oblouk přeskočil až na tvrdé přívody, rána, zkrat a někdy i destrukce žárovky. A paranormal už není.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od stefan31 »

Ja v podobných prípadoch rovno volám Mulderovi, dolezú aj so Scully no a dáme reè .....

Stefan31

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od robo »

:D :D :D

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

No však konzumný človek hodí žiarovku do koša a starosti za hlavu. Ale mňa zaujíma, ako by sa ten jav dal využiť. Či by nešlo vyrobiť elektrónku na striedavý prúd. Každý vie, prečo je katóda v elektrónkach žeravená. Ale čo anóda? Musí byť studená? Čo sa stane, keď je aj anóda žeravá?
Čím sa plnili žiarovky v osemdesiatých a deväťdesiatých rokoch?

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#6 Příspěvek od MetalGod »

Jednak tam máš dost vysokou teplotu na udržení výboje, jednak máš v baňce buďto dusík, nebo argon, v nichž je výboj fialovej.
Kdyby tam došlo k oblouku, okamžitě vlivem prudkýho nárůstu teploty a tlaku v baňce exploduje.
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od stefan31 »

Kedysi sme kupovali "kryptonky" ....

Stefan31

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Jo, kryptonky byly do Maglite, ještě ji vozím v autě.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zajímavou destrukci (možná i v kalhotech) zažijete, když ve sklepě rožnete světlo, ta baňka vystřelí ze soklu, proletí kolem vás a rozbije se o zem. Asi nástražnej systém.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#10 Příspěvek od stefan31 »

.... no jo, a jste v prdeli, protože pak nevíte, naè jste do toho sklepa lezli .... tak to je rovno s nervami na tabletky.... a to keby-že jebla takáto.... :lol: :lol:

Stefan31
Přílohy
1 kW.jpg
(90.55 KiB) Staženo 116 x

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#11 Příspěvek od Achab »

Někdy stačí zkrat v pouhé šedesátce a rozletí se i ochranné sklo. Hlavně u "kopyt" a podobných uzavřených svítidel. Sklo většinou praskne za závitem, zbytek báně se po dopadu roztříští jako granát. Nejčastěji se to stává u větších zkratových proudů, při nízké impedanci vypínací smyčky.
Jednou jsem to zažil na záchodě... :)

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od Kremik »

Jako dítě jsem se tak bavíval - třepal jsem spálenou žárovkou, až se vlákna dotkly a pak s nimi opatrně svítil. Dlouho už ale nevydržely. U 200W došlo na tavení skla, z čiré žárovky byla nejednou mléčná :-) Výboj mezi vlákny jsem ale nikdy neviděl.
Zato jsem viděl, už jako dospělý, svítit žárovku s rozbitým sklem. Svítila pár sekund, než se spálila. Rozbití nebyla jen prasklinka, žárovka na kabelu spadla, sklo se rozlétlo a vlákno svítilo dál :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Viděl jsem dobrej "kindrsurprajz", když si cikán na chodbě baráku se sociálním bydlením vyšrouboval žárovku ze svítidla nad schodištěm a jaxitaxi mu nedošlo, že tam je správcovskou firmou právě kvůli trvalým krádežím nejen žárovek, ale i proudu pomocí objímek "zlodějek" ze společnýho přívodu naschvál nainstalovanej osvětlovací rozvod 24V. Trafo bylo v rozváděči, žárovky byly skoro stejný jako na 240V - taky se závitem E27, tak si ji prostě vzal stejně jako byl celej život zvyklej si brát všecko vostatní a našrouboval si ji doma do objímky nad stolem. Cvak vypínačem a RÁNA .... a samozřejmě tma všude přímo egyptská, protože nad takovým zkratovým proudem radostí vyletěl snad i hlavní deon ve vchodu ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

To sa stava aj ked nejaky 🤐 ukradne ziarovku z vytahu (lebo zo schodista uz vsetky ukradol).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#15 Příspěvek od Artaban001 »

Ty 24V žárovky mám doma. To vlákno je v nich "tlustý jako prase". Taky dohasínají pomalu po vypnutí. Měl jsem k tomu i trafo. Díky tomu tlustýmu vláknu vydrží hrubší zacházení, než žárovka s tou samou wattáží na 230V.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“