Solární panel - výkon?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

Solární panel - výkon?

#1 Příspěvek od Rellik »

Zdravím vespolek. Mám dotaz ohledně solárního panelu a jezírkového čerpadla. Mám solární panel 12V/20W (polykrystalický) k tomu solární regulátor PWM SY3024H 12-24V/30A, gelovou baterii 12V 2,2Ah a solární čerpadlo JT-750 6-12VDC (max 0.5A/12V).
Je možné, že ten panel nestíhá? Nebo je vadný? Podle mě by to čerpadlo mělo jet pouze na ten solár, ten ale napřímo nerozsvítí ani 5W 12V žárovku.
Co vy nato?

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od jezevec »

Solární panel 12V/20W (správně má být 20Wp (Wat-peak)) dá těch 20W za ideálních podmínek, což není téměř nikdy. Počítej reálně 15-16Wp při plném osvětlení sluncem.
Jaké napětí jsi naměřil na nezatíženém panelu? Jako zátěž použij odpor takové hodnoty, aby jím tekl proud 0,5A a zároveň měř napětí panelu. Potom zmenšuj hodnotu odporu tak, aby proud jím tekoucí byl o 100,200,300... mA vyšší. Uvidíš, kdy se napětí na panelu zmenší na nejmenší únosnou míru.
Zatížení žárovkou je naprosto nevhodné, studené vlákno je pro měkký výstup panelu zkrat. Zrovna tak motorek. Patrně budeš potřebovat panel(y) o celkovém výkonu 60Wp a více.

Uživatelský avatar
Rellik
Příspěvky: 610
Registrován: 17 úno 2017, 01:00
Bydliště: Staré Město (UH)

#3 Příspěvek od Rellik »

No nevím.
Cituji popis čerpadla: "Čerpadlo je schopno pracovat v širokém napěťovém rozsahu 6–12VDC a je tedy vhodné pro přímé spojení se solárním panelem 6V, který generuje naprázdno až 7,5V. Primární využití je jako solární čerpadlona vodu pro zahradní jezírka apod."
Podle popisu by to mělo jet pouze na ten solár a to ještě s rezervou. Solár naprázdno dává cca 24V. Podle mě není možné aby na plném slunci neměl téměř žádný výkon... :(

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Chceš se dohadovat nebo to vyřešit? Postup jsem ti popsal.

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#5 Příspěvek od DukeNuke »

Nechci ti brát iluze, ale možné to je.
Řešil jsem něco podobného, shodou okolností se stejným regulátorem.
Proti srnám jsem pořídil elektrický ohradník. Ten bere 0,4A. Napájím ho z autobaterie, vydrží 9 dní. Abych nemusel jezdit každý týden dobíjet, koupil jsem panel s výkonem 50Wp. Na slunci ten panel dá naprázdno 18,8V a proud do zkratu 1,3A. Což není 50W. :-)
Ohradník mám zapojen přímo z baterie, solár s regulátorem jen dobíjí. Vzhledem k počasí jsem zatím nezměřil proud při plném světle (při montáži jsem neměl Ametr, ale napětí na baterce rostlo), v zataženu dává 25mA. I tak mě to docela příjemně překvapilo - v minulém týdnu prakticky pořád pršelo a napětí baterie šlo z 12,9 na 12,6V (za 6 dní). nicméně kdyby to mělo jet přes zimu, tak by byl správně asi panel 160Wp.
Zkus ten solár změřit jako já - napětí naprázdno a proud do zkratu, to ti jakous takous informaci dá.
A pak nezbývá, než to zprovoznit tak, jak to bude chodit a měřit baterii.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#6 Příspěvek od rezis »

Nemám zkušenosti s tak malými panely. Ale co se týče klasických tak prostě ten výkon umí dát a místy umí i víc. Jde o úhel, teplotu, osvit a asi milion dalších věcí. Navíc PWM jsem hned ze začátku zavrhl. U velkého panelu to mělo velké ztráty a u malého to bude rozdíl funkčnosti/ nefunkčnosti celku.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#7 Příspěvek od DukeNuke »

Jasně :-)
Ale prostě jsem to chtěl zkusit. Stálo to něco přes tři kila z číny i s regulátorem. To v pohodě nechám v hospodě za večer :-)
@relik: Klidně to udělej, jak radí jezevec - počítej reálně 6W, při 12V by to byl odpor 24ohm. Tak vem 22ohm, dej ho na panel, zaměř na slunce a změř napětí. A z toho už si reálný výkon dopočítáš.
@rezis: on tě taky velký panel nestál tři kila :-) A jasně, kdybych šel do něčeho velkého, tak jdu do mppt. Ani jsem nevěřil tomu regulátoru, tak mám step down/up měnič. Ten jsem plánoval dát, kdyby to při zatažení nic nedávalo.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“