Platební karta

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#91 Příspěvek od dracekvo »

A nevyužívá to každej bankomat, když dovnitř strkám kartu?

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#92 Příspěvek od matahari »

Určitě ne, od toho je na kartě čip. Naposledy jsem přes magnetický proužek platil na nějaké benzínce tak před 10 lety, to snad ještě nebyly moc rozšířené ani bezkontaktní karty.
Dnes už ani s fyzickou kartou nechodím, v aplikaci mám nahozenou virtuální kartu, se kterou platím pomocí Google Pay a na NETu, ale i tu po pár měsících měním za jinou. Někdy k placeni na NETu používám jen jednorázově vytvořenou kartu.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#93 Příspěvek od Hubert_79 »

dracekvo píše:A nevyužívá to každej bankomat...
Bankomat má čtečku, která "hledá" primárně čip. Když čip nenajde, tak teprve čte proužek.
Na školení na bankomaty nám to vysvětlovali tak, že i kdyby ti někdo z karty (dejme tomu) zkopíroval jen proužek, tak to tady v bankomatu stejně bude k prdu. Poněvadž v proužku je uvedeno, že má karta čip a že se má použít ten.
Stalo se mi pár let zpět, že mi jaksi čip odešel. No, tak že zaplatím pomocí proužku. Ten to načetlo, ale stejně ta platba nešla.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
jirys
Příspěvky: 330
Registrován: 02 zář 2009, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#94 Příspěvek od jirys »

Přes magnetický proužek platím pořád na benzince, ale na to mám kartu od Benziny.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#95 Příspěvek od Hubert_79 »

No a je to karta použitelná i někde jinde? Neboli vydaná nějakou karetní společností - VISA, EC/MC?
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 402
Registrován: 10 úno 2009, 01:00

#96 Příspěvek od dracekvo »

Aha, díky za info.

Uživatelský avatar
matahari
Příspěvky: 337
Registrován: 29 říj 2017, 02:00

#97 Příspěvek od matahari »

Není, navíc ty jejich čtečky na Benzině jsou opruz. Projedeš rychle, kartu to nenačte, projedeš pomaleji a taky to kartu nenačte. Už dva roky používám platbu přímo na stojanu pomocí telefonu, takže dovnitř ani nechodím a nemusím několikrát říct ne, kvůli nuceného nabízení všeho možného od obsluhy.
Díky zrušenému EET se vrátíme u hodně obchodníků zpět k hotovosti.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#98 Příspěvek od pocitujlasku »

Ten magneticky pruzok pouzivaju akurat tak na otvorenie dveri, ked je bankovat vo vestibule budovy a je mimo otvaracich hodin.
No vidis, a tak si sa bal

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#99 Příspěvek od EKKAR »

Hubert_79 píše:...Poněvadž v proužku je uvedeno, že má karta čip a že se má použít ten.
Stalo se mi pár let zpět, že mi jaksi čip odešel. No, tak že zaplatím pomocí proužku. Ten to načetlo, ale stejně ta platba nešla.
Blbost. Ohnutím karty v peněžence přes další předmět v kapse jsem přerušil komunikační cívku pro "bezkontaktní platbu", takže kartu terminály nedetekovaly - stačilo ji ale protáhnout čtečkou magnetickýhoproužku a po zadání PINu platba prošla normálně. Čip v kartě je primárně pro bankomaty, kde umožňuje mašině identifikovat další možnosti deklarovaný pro danej typ karty - pro pouhý platební terminály = pokladny v obchodech stačí samotnej magnetickej proužek, kterej obsahuje kontaktní informace o bance a konkrétním účtu, na kterej má bejt směřovanej platební požadavek. Jiná věc je, že použití samotný čtečky magnetickýho proužku jde u terminálů vypnout = karta se tak stane po znemožnění komunikace s čipem nepoužitelnou i pro normální placení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#100 Příspěvek od Hubert_79 »

No jistě, všechno víš nejlíp ty tlučhubo. Bankomat jsi viděl jen zepředu a budeš dělat chytrýho.
Psal jsem o tom, jak se karty chovají a jsou detekovány v bankomatu.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#101 Příspěvek od Artaban001 »

A co když má pravdu jenom v tý anténě - podle mě ohnout kartu tak, aby rupl samotný čip, dá dost práce. A karty navíc mají kontaktní piny, co vypadají jako SIM, takže bankomat si přerušený NFC cívky všimnout nemusí.
Bankomaty, co umí NFC, mají vedle vlezu pro karty čtecí pole pro bezkontaktní verze.
Teď nedávno jsem do své MasterCard, co ji prošla expirace, vyloupl čip a do konců cívky jsem pustil takový napětí, až se cívka začala tavit ven - tak jsem viděl, jak vypadá a taky jsem tak dostatečně znehodnotil magnetický proužek ( a pěkně zasmradil dílnu). Na čip jsou připevněny dva mosazný pásky, na kterých je ukončeno vinutí NFC.
Ještě se dala použít pro účely MHD na nahrátí jízdenky, ale používám jiný systém, takže jsem ji zničil

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#102 Příspěvek od EKKAR »

Nechej ho, to si jenom vyblejvá vyhnívající obsah mozkový dutiny, která je jinak jeho hlavní diagnózou
Hubert_79 píše: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke: :puke:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#103 Příspěvek od PotPalo »

Čo tu riešite za hlody. Bankomat nekomunikuje s kartou bezkontaktne, ale cez čip. Dokonca do neho niečo zapisuje, lebo takto sa aktivujú aj bezkontaktné platby - zapíše sa niekde do čipu limit.

A pochybujem že by načítaval magnetický prúžok.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#104 Příspěvek od rnbw »

Magneticky pruzok sa cital vtedy, ked karty nemali cipy. Mozno sa cita aj teraz kvoli kompatibilite, ale ked je cip, pouzije sa ten. Samozrejme kontaktne. Cez bankomat sa meni aj PIN.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#105 Příspěvek od PotPalo »

Mám také podozrenie že PIN je uložený v banke, nie na karte. Až zadám v bankomate PIN, voľbu transakcie, a všetko okolo, odošle sa to naraz banke a tá pošle odpoveď.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“