paranormal žiarovka

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#46 Příspěvek od microlan »

:lol:

Halogeny se dávno nepoužívají, vytlačily je HMIčka, zářivky a v poslední době LEDky

3000 °K je barevná teplota, nikoli teplota vlákna

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#47 Příspěvek od samec »

microlan píše:3000 °K je barevná teplota, nikoli teplota vlákna
V prípade klasickej žiarovky to je teplota vlákna. Viď kvantová fyzika, časť o vyžarovaní absolútne čierneho telesa. ;)
Teda pokiaľ nie je svetlo ďalej upravené nejakým farebným filtrom.

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#48 Příspěvek od microlan »

Aha, jsou to kelviny a wolfram taje až nad 3600 celsiových

// a asi nebude velký rozdíl od absolutně černého tělěsa

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#49 Příspěvek od ZdenekHQ »

sinclair píše:...3000°K...
:D
P.S. Pro ty nechápavé - píše se 3000K, nebo 3000°C.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#50 Příspěvek od weed_smoker »

A takový VFD u toho svícení i hraje :D Může bejt vysvícený,ale nesmí bejt prasklý.Velice pěknej efekt má DY87 (s přepálenym vláknem na nic jinýho není).A je zajímavý,že to neodstřelí LEDku,když tam bývá přes 40kV na plnej korek.Ta LEDka svítí o něco víc,než má(svítí "svou barvou" jako na 4.5V baterku bez odporu) a při testování normálně(220R/5VDC) funguje jako každá jiná.Zkoušel jsem to na takovou tu v nebarvený hmotě s plochym čelem,pocházela ze svítícího nafukovacího balonku(maj je v KIKu asi za 80,- a jsou suprový na noční trénink střelby vzduchovkou) a měla uhnilej 1 vývod.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#51 Příspěvek od vicious »

Na foto vidno horieť oblúk medzi vývodmi vlákna žiarovky, kt. sa prerušili počas svietenia. Raz, či dvakrát sa mi stalo, že sa vlákno prerušilo počas svietenia a žiarovka zhasla, štandardne sa vlákno spáli pri zapnutí. Toto som videl prvýkrát. Druhý raz sa mi to podarilo uvidieť na 12V žiarovke H4, ktorú som používal ako osvetlenie pri PC (chcel som doraziť aj "ďiaľkové" 60W vlákno). Počas svietenia zrazu začala svietiť nejako ináč, to bolo spôsobené oblúkom.
Přílohy
iarovka.jpg

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#52 Příspěvek od Celeron »

Mě zase překvapila "tužková" halogenka 150W, co se dávaly do hranatých stavebních reflektorů. Nevím, co se v ní dělo ale jeden drátěný rozpěrný kroužek, co drží vlákno uprostřed trubky byl rozpadlý a vlákno bylo prosedlý až na sklo trubky a bylo v ní částečně zatavený. Svítila tak nějak divně a po pár minutách vlákno prdlo vedle toho zatavení do trubky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#53 Příspěvek od ransom »

To jsem viděl mnohokrát. Sklo halogenky je za provozu docela žhavé. Když reflektor spadne na zem rozsvícený, vlákno uhne a zataví se do předehřátého skla.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#54 Příspěvek od samec »

vicious píše:Na foto vidno horieť oblúk...
To, čo je na fotke, bolo vidieť aj v reále, alebo to videl len foťák v infra spektre? V mojom prípade šlo o klasickú veľkú 40W žiarovku v stolnej lampe. Vlákno sa prerušilo v strede. Oblúk nebol viditeľný, len rovnomerne rozžhavené vlákno po celej dlžke.

Uživatelský avatar
vicious
Příspěvky: 635
Registrován: 10 srp 2007, 02:00
Bydliště: 3 km od Humenného

#55 Příspěvek od vicious »

Podobne to bolo vidieť aj v reále, oblúk bol silnejší, než na foto.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“