Hurá do vesmíru a zpátky na Zem!

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#136 Příspěvek od Crifodo »

ransom píše:tak tě musím upozornit, že to byla sci-fi.
nečetl, ale četl jsem třeba tohle
https://www.i-vytahy.cz/cs/clanky-na-te ... topie.html

hlavně to šetrné snesení nákladu z oběžné dráhy výtahem, hlavně z nízké oběžné dráhy, mi připadá asi tak reálné jako Custova Morava na rovníku.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#137 Příspěvek od Cust »

tomasjedno píše:
Cust píše:a ta odstředívá síla mě taky zvedla ze židle....
Ta byla fakt hustá, v ten moment jsem to vypnul :D
:-) hlavně tu temnou hmotu bych zbytečně neočerňoval :lol:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#138 Příspěvek od Cust »

Crifodo píše:
ransom píše:tak tě musím upozornit, že to byla sci-fi.
nečetl, ale četl jsem třeba tohle
https://www.i-vytahy.cz/cs/clanky-na-te ... topie.html

hlavně to šetrné snesení nákladu z oběžné dráhy výtahem, hlavně z nízké oběžné dráhy, mi připadá asi tak reálné jako Custova Morava na rovníku.
Haha, ve Studénce na tom už dávno pracují. :-D

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#139 Příspěvek od Artaban001 »

Víte, co by mě zajímalo? - Na Youtube se povalují videa, jak zaznamenaly hluk planet. Když vezmu v potaz to, že zvuk se vesmírem šířit nemůže, tak mě napadla jediná možnost - něco jako laserovým paprskem snímat vibraci okenních tabulek - s tím, že se nejspíš využívá vlastní svit (odražený světlo) vesmírných těles... No a jak eliminují vibrace v atmosféře Země?
https://www.youtube.com/watch?v=2I-zBxUL0iY

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#140 Příspěvek od Crifodo »

Zvuky planet, jak publikovala NASA třeba z nahrávek Voyageru, byly principem nízkofrekvenční změny pole zaznamenané magnetometrem, ve vysvětlivkách to tak nějak v tom smyslu psali, že to není pravý zvuk (mechanicky šířený prostředím) ale taková analogie.
Kupodivu ty "zvuky" zněly docela harmonicky v pásmu pro lidské vnímání dostupném.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#141 Příspěvek od EKKAR »

ransom píše:Crifodo:
Jestli jsi četl Rajské fontány od A. C. Clarkea, tak tě musím upozornit, že to byla sci-fi.
Jenomže to je sci-fi tzv. "verneovskýho typu", neboli taková, která se při určitý úrovni techniky stane realitou. Prostě pokud se technicky podaří zvládnout výrobu materiálu Clarkem nazvanýho "hyperfilament" nebo materiálu s podobnou pevností v tahu, je výroba "věže" realizovatelná, protože její dynamiku jde skutečně vyjádřit s výjimkou nejspodnějších cca 20kiláků pomocí orbitální mechaniky pro zemský oběžný dráhy. A ano, nejjednodušší je zakotvení takovýho transportního prostředku přímo na rovník, protože odpadá boční síla, ale s určitou rezervou v pevnosti konstrukce je možný dolní kotevní bod umístit do vzdálenosti několika zeměpisnejch šířkovejch stupňů od rovníku, aniž by to "věž" výrazně dynamicky ovlivnilo ... mně osobně se na takovým vesmírným vejtahu nejvíc zamlouvá možnost využít zemskou rotaci k vypouštění těles na meziplanetární dráhy - protože všecko co na takový "věži" je vejš než přesně definovaná vejška se po odpojení od věže pohybuje rychlostí vyšší, než je v daným bodě rychlost úniková - a odlítá to mimo Zemi bez nutnosti jakýhokoliv dalšího pohonu ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#142 Příspěvek od ransom »

S ohledem na množství krámů na orbitě protínající rovník je tu zdánlivě mizivá, ale vzhledem k následkům naopak příliš velká pravděpodobnost, že do dolní části takového výtahu něco narazí. A to tak, že plus minus první kosmickou rychlostí. Pokud ho to přerazí, většina odlítne do pryč a dolních pár set kilometrů žuchne na zem.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#143 Příspěvek od EKKAR »

Tys asi ty "Rajský fontány" čet jen v rychlíku a ještě jen půlku, viď?
Výslovně je tam popsaný, že se dělala "monstr pucung akce", při který se našlo spousta dávno zapomenutejch družic, některý s aktivníma reaktorama, některý dokonce s mrtvýma kosmonautama ... Hledat to nebudu, i když mám první český vydání ještě z Odeonu - tenkrát to vyšlo - v roce 1988 - v dvojtitulu s první Vesmírnou Odysseou 2001, ale tutově to tam pan Velmistr sci-fi napsat nezapomněl ... https://www.databazeknih.cz/knihy/vesmi ... tany-72899
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#144 Příspěvek od ransom »

Já ovšem nediskutuju o knize (a zase se pleteš, první české vydání spolu s 2001: Vesmírná odysea bylo z roku 82 a četl jsem ji tenkrát jako dorostenec několikrát dokola), nýbrž o tomto:
Crifodo píše: Ví se něco konkrétního o pokrocích, pokud jsou, s orbitálním výtahem? Pořád jen čtu, princip je OK, technologie taky, jen doladit pár detailů během pár let.
Porád někde nenacházím, kdy to tedy bude, kde to bude a kdo to bude.
Ne, není to otázka několika let. A vyčištění orbity od bordelu absolutně není v moci naší současné techniky.

Když už jsme u vydání: Asi tak půl roku poté co se kniha objevila v krámech jsem byl v Planetáriu na naprosto strhujícím dramatickém čtení z Vesmírné odyseje. HALA četl Jiří Adamíra. K tomu promítání obrázků z filmu a tehdy zcela nevídaná laserová projekce...

Uživatelský avatar
Valdano
Příspěvky: 695
Registrován: 01 led 2023, 01:00
Bydliště: Česká Lípa

#145 Příspěvek od Valdano »

Virgin Galactic konečně svezla první platící zákazníky

Pro koho je přijatelný rozpočet okolo 450 000 USD na takový výlet tak si může u Virgin Galactic podat žádost. :wink:
Odeslání žádosti o vesmírný let a provedení dočasné autorizace kreditní kartou ve výši 10 000 USD vám zajistí, že si vaši žádost náš tým prohlédne.

Jakmile bude vaše přihláška přijata, budete vyzváni k projednání podrobností a otázek v osobním hovoru s naší kanceláří astronautů. Pokud se rozhodnete provést pevnou rezervaci, vyplníte předběžné papírování a zaplatíte celou zálohu 150 000 USD. V tu chvíli bude vaše cesta do vesmíru potvrzena a budete oficiálně vítáni v naší globální komunitě budoucích astronautů.

V roce před odletem je splatných zbývajících 300 000 USD.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#146 Příspěvek od konosuke »

Tak, Saturn - druhá největší planeta SS má již 145 měsíců...
my se na SŠ učili že celkem 32 jo to nebyl orbitální dalekohled
Hubble a Webb
saturn
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#147 Příspěvek od Celeron »

Tak Saturn má těch měsíců milióny, možná miliardy, pokud budeš počítat každej větší šutr a co jich v prstencích je. :lol:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#148 Příspěvek od EKKAR »

Já nevím, ale mezinárodní astronomická unie na to má nějaký "měřítko" = do jaký velikosti je to ještě jen balvan a od který už se může říkat "měsíc".
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#149 Příspěvek od Celeron »

Jasně, smajlíku sis nevšiml? :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#150 Příspěvek od ransom »


Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“