Už rostou...

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#1291 Příspěvek od Celeron »

Honzo, vítej do klubu nás, co jim vykáceli les na "jejich místech". Tohle se mě stalo u nás v Žantovským lese, kdy ten rakouskej Czernín začal plundrovat lesy, co mu byly navrácený. Už je to skoro 5 let, mikroklima zničený, pustina, nikde ani prašivka, dodnes tam nevysadil ani jednu sazenici.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1292 Příspěvek od kokun »

Ahoj Jirko.
Jak už jsem napsal výše, v oněch březinách houbařím už necelých 50 let (od r. 1975) - tedy od doby, co jsem se na podzim 1974 nastěhoval na sídliště.
Léta to byla pro mně lokalita č. 1 - než se to kolem r. 2000 změnilo. To jsem objevil "novou lokalitu č. 1" (smíšenina, ale převažují jehličnany).
Březina je majetkem singulární společnosti z bylnické části města. Ona březina je rozdělena takovou vodorovnou cestou na část dolní a horní. V té horní se obdobně hodně těžilo už v r. 2010 - tehdá ještě o měsíc později (tj. v půli července!). A tehdy jsem byl nas*aný snad ještě více, než nyní.
Když jsem tam totiž tehdy přišel (byla to SO), tak právě začaly docela růst "praváci". Objevil jsem perfektní místo, kde jich rostlo docela dost a unikátních. Taky tam bylo hafo "rudých značek" na stromech - říkám si: ":evil: Tady se chystá "probírka" - doufám, že až na podzim". Když jsem tam pak zase za pár dnů přišel (v UT!), tak to taky všechno už leželo! - museli to pokácet den předtím - v PO :!:
A na onom nalezeném místě jsem nacházel jen rozkopané-rozdupané "praváky" - njn. právě tímto místem stahovali klády dolů na skládku. No a "koňák" ten nehleděl po hřibech - ten koukal po kládě a koňovi! Tak tam tehdy zůstala z "praváků" jen fašírka :(
No a letos?
Od té doby (15.6.) jsem tam ještě nebyl - těžba začala v dolní části, ale hafo značek jsem viděl i nad cestou!
A co mně na tom sere nejvíc :?:
Že se začne těžit v létě! Kde byli na podzim; v zimě (celá byla téměř bez sněhu!), anebo zjara (když příroda "spí" !!!) - oni musí začít s těžbou když jsou stromy právě zelené! Žádná úcta k přírodě - jen nahrabat prachy :evil:
Počítám, že to všechno skončí (za těžké peníze) někde v Rakousku jako "krbové dříví" - dřevo je dnes v ceně :!:

Tuto NE jsem byl "prověřit" svou dosavadní lokalitu č. 1 (tu od r. 2000).
Už definitivně "jedničkou" skončila - jak jsem tu už nejednou (za minulé roky) psal - i tady se za poslední 3 zimy těžilo víc, než za celých těch (víc než) 20 let!
Poslední kapkou byla tato NE - za ty poslední 3 roky jsem tam přišel snad o 80% "tutových míst" - v NE jsem přišel na místo kde růstávaly "janci" a "kozáci". Sice tam 2 osiky zůstaly stát, ale kolem dokola vše vyřezané a halda větví a polen právě v místech jejich největšího výskytu-růstu :!:
Takže mám už i po křemenáčích (a vy někteří taky) - byl jsem definitivně znechucený :!: :twisted:

EDIT:
Tak tady zase (alespoň v té jehličnaté lokalitě) po těžbě hned vysazují (třeba už v únoru, anebo v březnu) - jenže, ... jenže se těch stromečků neuchytí snad ani polovina, vlivem těch letních tropů a nehorázného sucha, které panují už nejméně poslední desetiletí :(
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#1293 Příspěvek od warp »

2x vìtší, trochu vysušený høib kováø, 1x rùžovka. Vše kousek od sebe, jinak absolutnì "bezhubno". Požít pod maso nebo do vývaru to šlo. Hùrky u Rokycan

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1294 Příspěvek od kokun »

Po deštích, které u nás spadly od začátku srpna mě to už dnes "vytáhlo" alespoň kousek za město na otestování, zda rostou.
kokun[size=75] už v červnu[/size] píše:Po 3 dnech jsem se tehdy vydal do mé bývalé lokality č.1 - březiny.
K mému velkému zděšení cca 200 bříz už "leželo" (kmeny jeden přes druhý) a na dalších stovkách stromů "rudé značky" - těžba :-(

Od té doby (15.6.) jsem tam ještě nebyl - těžba začala v dolní části, ale hafo značek jsem viděl i nad cestou!:(
Po cca 8 týdnech se tam hodlám zítra ráno vypravit, abych zjistil a zhodnotil "škody" (rozuměj - na "houborůst").

A dnešní test dopadl následovně (a taky jsem byl nas*aný - zase těžba - i tady!):
Přílohy
Detail těch tří unikátů :-)
Detail těch tří unikátů :-)
Výsledek dnešního "testu"
Výsledek dnešního "testu"
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1295 Příspěvek od kokun »

kokun[size=75] včera[/size] píše:Po cca 8 týdnech se tam hodlám zítra ráno vypravit, abych zjistil a zhodnotil "škody" (rozuměj - na "houborůst").
Taxem tam ráno vyrazil. A "škody z hlediska houborůstu" nedozírné :(
Dopadlo to, jak jsem předpokládal - klády odtahány na skládku; naděláno mnoho nových "cest" (kudy je stahovali); všechny vrchy a větve bříz se válejí v celé březině (aspoň v té části, kde teď těžili). Ještěže v její další části (zatím) netěžili.
Jestli se jí vůbec ještě dá říkat "březina" (i když ona ani dříve "čistokrevnou" nebyla - ale bříz většina; k tomu ještě třeba sem-tam dub, taky smrk, habr, ...). Teď už je asi většina těch bříz na nějaká cestě, nejspíš do Rakous :(
A po chvíli, co jsem tam přišel, jsem už dole slyšel příjíždět náklaďák, který ty klády naložil a odvážel. Když jsem pak později z lesa odcházel, viděl jsem "klaďáka" přijíždět nanovo.
Dnes už to tu není ani zdaleka, co to bývalo před nějakými 20÷50-ti lety. A pokud by se to i mohlo vrátit do původního stavu, toho se já už nedožiju :(

A tady je výsledek mého dnešního "snažení se". Tady je teprve "začátek sezóny" - žádný "smrkáč (jako včera - i když tam jsem byl v jehličnanech), ale jen "dubáci" (a jen malí!):
Přílohy
Dnešní "úroda" z březin :-)
Dnešní "úroda" z březin :-)
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#1296 Příspěvek od Hubert_79 »

Ale pěkný úlovek. Snad zítra něco najdu, převážně smrkový les ve výšce cca 500 m. No a když ne, tak se projdu po lese a kopcích :P
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1297 Příspěvek od kokun »

Díky - a od tebe si pochvaly zvláště cením (a teď to nemyslím ironicky).
Měj se - věřím, že taky nepřijdeš s prázdnou (pak se tu pochlub) :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#1298 Příspěvek od Hubert_79 »

Takže. Převážně jehličnatý les, výška 480-550 m na rozhraní okresu Rocikány a Beroun. Přivezl bych si tak 15-20 ks klouzků a na ty jsem se vyprd :lol:
Tak jsem se prošel po lese, poseděl, pokoukal, vykoupal se v rybníku a jel zas domů :)
Byl jsem v místech, kde jsem loni v září nasbíral plnou Lidl tašku a sotva ji dotáhl na vlak. Tak ještě není létu a houbařské sezoně konec.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1299 Příspěvek od kokun »

Hubert_79 píše:Přivezl bych si tak 15-20 ks klouzků a na ty jsem se vyprd :lol:
Tak jsi z nich mohl mít dobrou omáčku, anebo třeba jen smaženici.
Můžeš je vidět i na mém předchozím snímku. Když je najdu, musím je nosit odděleně od ostatních hub, páč by pak byly i všechny ty ostatní olepené od těch jejich slizkých hlaviček. Tak je nosím (navrchu, nad ostatními houbami) v otevřeném igelit. sáčku!
Tentokrát jsem je dal sušit (do pozdější směsky). Předtím je dobré ty slizké hlavičky oloupat.

Včera jsem byl testnout ještě i můj rajon č.3 - výsledek je v příloze. Plus 1 klíšťák :(
Zase jsem potkal (nejméně) 3 Slováky (trojici, z nichž 2 tu byli i loni, páč mně hned poznali, třetí z nich byl "nováček") - přivítání bylo: "Á - "hríbovné" :lol:
Dobře si pamatovali, jak jsem jim vloni říkal: "Tuná sa platí hríbovné - a ja to vyberám" 8O :lol: (A dostal jsem tehdy "hríbovné" - plechovkového Radegasta) :)
A hřiby "smrkáči") - červavost tak 30÷40%, tak jak je to u letních běžné. Mušky "bedlobytky" v létě kladou (přímo do podhoubí) o 106 :(
Přílohy
Žádná hitparáda - zato "všehochuť" :-)
Žádná hitparáda - zato "všehochuť" :-)
Naposledy upravil(a) kokun dne 13 srp 2023, 13:02, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#1300 Příspěvek od Hubert_79 »

Zítra vyrazím na Brdy, ne na houby, ale na túru. Aspoň prozkoumán terén a když to bude dobrý a něco poroste, tak ve středu vyjedu na sběr :D
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1301 Příspěvek od kokun »

Tak já to určitě (aspoň na nějaký čas) zatím zapíchnu - ode dneška, celý týden!?, "tropy".
Už včera - jižní (osluněné) svahy v lese vyprahlé, jako bychom tu ani vydatné deště neměli.
Jenže u nás je to tak - kam jdu na houby, vždycky do kopce (njn - Valašsko)! Pokud spadne nějaký "slejvák", to jakoby ani nepršelo - všechna voda "slítne" z kopců do potoků a za 2 dny "Sahara" zase :(  Aby u nás rostly houby, tak musí pršet tak, jako minulý víkend - drobně, zato vytrvale a dlouho, aby se něco stačilo vsáknout i do země :roll:

Ještě ke včerejšku:
Přišel jsem do rajonu, ani ne dostatečně brzy, ale ani pozdě.
Ještě jsem toho moc projitého neměl a už mi tam hned 2 vlezli (otec se synem). Říkal jsem si: "Vás mi tu byl čert dlužen". Když se ale hnali dál, tak si zase říkám, že mi moc "škody" nenadělají, že to mají "od km" (zvláště kluk lítal po lese jak "urvaný vagon"). Přesto (a nejen oni, později i Slováci) té "škody" stačili nadělat dost, odřezků jsem pak nacházel víc, než bylo zdrávo :(
A nejen včera, ale už i předvčírem bylo jasno- slunečno. A to taky není to pravé, ořechové. Já mám raději podmračeno, to může raději než slunce, třeba i "soplit" (mrholit).
A řeknete si proč? - přece svítí slunce, dobrá viditelnost, ... Opak je pravdou, když svítí slunce, jsou velké kontrasty! A obzvlášť zrána - slunce je nízko. Při chůzi proti němu - oslňuje, po slunci se zase dělají dlouhé stíny a zase není dobře vidět! A když je podmračeno? Je sice šero, ale oči se přizpůsobí a světelné podmínky se nemění, jsou stále stejné - proto se dají houby lépe hledat.
Takže tolik má zkušenost :roll:
Naposledy upravil(a) kokun dne 13 srp 2023, 14:00, celkem upraveno 1 x.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#1302 Příspěvek od ransom »

Hele, co vůbec s tolika houbama děláte? Já se roky bavím jejich určováním, ale skoro to nežeru. Pět kovářů, co manželka najde v práci, se nasuší a vystačí nám na rok. I v době, kdy jsem toho žral víc, jsme jednu litrovku sdělávali několik let. A dvakrát do roka jsem si udělal nějakou nehříbkovou chuťovku. Nebo třeba tři skleničky od jogurtu kyselých.
Vloni jsem obral pařez s opěňkami. Leží to v mrazáku dodnes...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1303 Příspěvek od kokun »

ransom píše:Hele, co vůbec s tolika houbama děláte? ...
No - to musíš číst vlákno i pozpátku - tam se dočteš :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
DukeNuke
Příspěvky: 304
Registrován: 02 dub 2018, 02:00

#1304 Příspěvek od DukeNuke »

Tak jsem dnes zkusil Blanensko - okolí Letovic. Pár klouzků, jinak nic. A sucho.

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#1305 Příspěvek od Hubert_79 »

Dnes, na Brdech. V lese celkem mokro, ráno tam byla solidní rosa. Nešel jsem "na houby", ale podél cesty jsem pár kousků potkal. Hodně klouzky.
Přílohy
houba.jpg
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“