Už rostou...

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1276 Příspěvek od kokun »

Ahoj Martine. Děkuji za nabídku, rád bych je ochutnal.
Ale jak jsem se dočetl, tak ne každý může smržovité houby bez problémů konzumovat. I takový "Kryšot", ač sám vášnivý houbař, v některém svém videu (na YT) uváděl, že přestože je sbírá, tak sám je nekonzumuje (mívá z nich zažívací potíže) 8O :(
Píše se o tom třeba i na Wikipedii:
Použití
Kačenka česká je vynikající jedlý druh,[7][11] bývá uváděn mezi nejchutnějšími houbami.[4] Je široce kuchyňsky využitelná,[6] lze ji sušit.[10] Některé osoby mohou být na tento druh alergické, podobně jako je tomu u některých jiných hub, což se projevuje zažívacími obtížemi;[12][13][14] těmto osobám se pak konzumace kačenky nedoporučuje.[6]
https://www.idnes.cz/hobby/houby/kacenk ... _houby_mce


A s vodou je to u nás (poslední roky) stále horší a horší. I letošní jaro prozatím moc toho deště ještě nebylo. Měsíční úhrn srážek tady: http://pocasibrumov-bylnice.cz/cumulus/trends.htm (klikni na: Daily Rain) :(
Přílohy
Srážky za poslední měsíc
Srážky za poslední měsíc
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#1277 Příspěvek od KUBO »

Honzo, tak jak sem psal, u nás je vlahy dostatek. Máš už funkční Skype? Nech pokecáme. Já se modlím za čím větší závlahu. Baraňovky ji potřebujou. Dúfam, že som to napísal správne.
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#1278 Příspěvek od Hubert_79 »

Včera v lese kousek od Rokycan. Víc hub jsem ale už za celý den nepotkal.
Přílohy
houby.jpg
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#1279 Příspěvek od ransom »

Klouzky.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#1280 Příspěvek od Celeron »

U nás je úplný "troudno". Kdybych nezalejval, tak u nás nenapršelo víc než týden ani jeden mm. :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#1281 Příspěvek od KUBO »

Dnešný hodinový prieskum lesa.
Přílohy
20230626_172657.jpg
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#1282 Příspěvek od KUBO »

Dnešná hubačka počas dažďa.
Přílohy
20230627_145855.jpg
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
jenicek
Příspěvky: 181
Registrován: 28 pro 2022, 01:00
Bydliště: Krakonošovo

#1283 Příspěvek od jenicek »

Ne*erte mě s těma fotkama, nebo praštím s prácej, který mám fůru, a taky vyrazim do háje :lol:

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#1284 Příspěvek od Hubert_79 »

A najdeš prd :lol:
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#1285 Příspěvek od ransom »

KUBO:
Copak to máme tam ve vrchní části obrázku?
Polyporus umbellatus?

Uživatelský avatar
KUBO
Příspěvky: 3713
Registrován: 30 říj 2005, 02:00
Bydliště: VT SLOVAKIA

#1286 Příspěvek od KUBO »

Áno, je to Trúdnik klobúčkatý = Choroš oříš = Polyporus umbellatus. U nás to nazývame "barania hlava = baraňovka".
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#1287 Příspěvek od ransom »

U nás vzácnost, známá spíše z knih pána Hagaru...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1288 Příspěvek od kokun »

Přidám "trošku do mlýna".
Za poslední 3 týdny toho u nás taky moc nenapršelo (klikni na: Daily Rain) - v první ¹/₃ měsíce to bylo o dost lepší.
Už tehdy jsem byl na "první průzkumy". Před týdnem taky něco málo sprchlo (s bídou 14mm), tak mi to nedalo a včera jsem vyrazil. I přes značné sucho jsem s prázdnou nepřišel:
Přílohy
A z toho největšího byly dnes k obědu "smažené řízky" a ještě zbylo jako "chuťovka" i pro sousedy :-)
A z toho největšího byly dnes k obědu "smažené řízky" a ještě zbylo jako "chuťovka" i pro sousedy :-)
Včera - tam, co jsem byl 12.6.
<br />A dcera (kantorka) právě přijela ze školy, kde předávala žákům vysvědčení :-)
Včera - tam, co jsem byl 12.6.
A dcera (kantorka) právě přijela ze školy, kde předávala žákům vysvědčení :-)
Po 3 dnech jsem se tehdy vydal do mé bývalé lokality č.1 - březiny.
<br />K mému velkému zděšení cca 200 bříz už &quot;leželo&quot; (kmeny jeden přes druhý) a na dalších stovkách stromů &quot;rudé značky&quot; - těžba :-(
Po 3 dnech jsem se tehdy vydal do mé bývalé lokality č.1 - březiny.
K mému velkému zděšení cca 200 bříz už "leželo" (kmeny jeden přes druhý) a na dalších stovkách stromů "rudé značky" - těžba :-(
Moje lokalita č.2 (smíšený les - převážně buky, ale taky část s jehličnany).
<br />První letošní návštěva lesa - ušlo to. Červavost (tak jak to u letních bývá) cca 50%.
Moje lokalita č.2 (smíšený les - převážně buky, ale taky část s jehličnany).
První letošní návštěva lesa - ušlo to. Červavost (tak jak to u letních bývá) cca 50%.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#1289 Příspěvek od EKKAR »

Kurwa, koňu - ty provokuješ !!!!! To největší - to je předpokládám kozák, nebo snad už teď hřibus?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1290 Příspěvek od kokun »

Jak ten velký, tak i všechny ty na tom plechu (kromě dvou "babek" - vpravo dole) a i ty z 12. a 15.6., jsou to "hřiby dubové", as "dubáci" :!:
"Kozáka" jsem letos zatím ještě nenašel. I když v minulosti jsem sezónu začínával právě "kozáky" (taky "liškami" a "pýchavkami") a právě v těch březinách, v kterých houbařím už téměř 50 let (od r. 1975! - co jsem se nastěhoval na sídliště).
Těmi "dubáky" (a jen v této lokalitě, někdy i "h. borovými") u nás hřibová sezóna začíná. "Smrkáči" rostou až později!
Zrovna tak i na KUBOvých snímcích převažují "dubáky" :wink:

EDIT:
Toho největšího jsem neměřil, ale leží na největším talíři, co doma je - má Ø 26cm :roll:
A že jich tam muselo být víc - někdo přede mnou už jim postupně "odřezával nohy" (třeně) po kouscích, jak byly červavé. Taky měly Ø cca 6÷7 cm - jako ten můj.
Bylo to na třech místech, značně od sebe vzdálených.
I ten můj měl "nohu" částečně červavou, ale sahalo to jen po střed jeho klobouku. A z třeňů dělávám řízky jen výjimečně (když je nedostatek). "Noha" je vždy o hodně tužší, než klobouk. Takže když už jsem nucen vysmažit i "nohu", nakrájím z ní (podélné) plátky jen poloviční tloušťky, oproti těm z klobouků - aby se taky dobře prosmažily a nezůstaly napůl syrové :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“