Už rostou...

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#1246 Příspěvek od ZdenekHQ »

Seš šikovnej, ale platí dvě pravidla. Zápašák žloutne a houby ze zahrady kromě pýchavek se nejí. Ani bedly.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#1247 Příspěvek od Lukas-Peca »

Podle některých zdrojů žloutnou i jedlé druhy, případně má zápašák žloutnout i po rozkrojení, což tyhle nedělaly. Syrové voněly zcela jedle. A co vadí na tom, že to vyrostlo někde na okraji zahrady pod trním?

Bedly jsme doma nesbírali nikdy a když si tak čtu o jedovatých a hojných druzích, tak s tím ani nebudu začínat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#1248 Příspěvek od ZdenekHQ »

Říká se tomu symbióza. Normální houby nerostou v trávě na zahradě.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#1249 Příspěvek od Lukas-Peca »

Kromě některých druhů, které symbiózu se stromy netvoří a v trávě rostou normálně, jako třeba žampionů :)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#1250 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ano, ale to bys tam musel naočkovat originál podhoubí a nespoléhat se na přírodu, ta si tam vytvoří cokoliv příbuznýho.

Já třeba žampiony zásadně nesbírám, těch 30Kč za vaničku je jistější. Nebo trošku dražší portobello, ale takovej expert nejsem, abych dělal plněný žampiony. To si raději udělám plněnou bedlu vysokou. :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#1251 Příspěvek od ransom »

ZdenekHQ píše:Říká se tomu symbióza. Normální houby nerostou v trávě na zahradě.
Pardon, ale není to pravda. Nebo čemu říkáš normální houby?
Na zahradách v trávě běžně roste několik druhů žampionů, hnojníky, čirůvky dvoubarvé, špičky, májovky, smrže, hřiby žlutomasé, kozáky, křemenáče (stačí habr nebo bříza poblíž), klouzky (dtto borovice).
Zrovna dnes jsme sbírali.
Říká se tomu mykorhiza. Ne symbióza.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#1252 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mykorhiza je podmnožina symbiózy. Dokonce dnes se páni vědci hádají, že je to daleko složitější, než si mysleli.

Viz třeba ten kozák, co potřebuje třeba habr. Křemenáč má rád osiky. Atd.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#1253 Příspěvek od Celeron »

Lukas-Peca píše:Včera jsem na zahradě našel nádherné žampiony. Dnes jsem si je chtěl zapéct plněné slaninou a modrým sýrem. Čerstvě utržené voněly hezky houbově, po dni v krabici v ledničce pak celkem příjemně po jehličí. Pečárka zápašná má podle internetu páchnout po karbolu...
Spolehlivější je to žloutnutí. Karbule není normálně cejtit, musíš ji požmolit v prstech. Blbý je, že když to uděláš 2-3 x, tak ti pak smrděj všechny od zasmrádlý ruky.
A taky se říká, že čím blíž civilizace, tím víc zastoupení karbuláků proti polňákům. Takže ta tvoje zahrada odpovídá a u mě pár kousků na hřbitově za městem taky.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#1254 Příspěvek od PotPalo »

Aj u nás rastú! Objavil som liehovník obecný. Plody sú už zrelé, padajú na zem, akurát nakoľko bol suchý rok, tak sú úplne vysušené. :D
Přílohy
liehovnik2_.jpg
liehovnik1_.jpg
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#1255 Příspěvek od kaja4 »

Tři nožky,jeden společný klobouk
Přílohy
trojhřib.jpg

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#1256 Příspěvek od ransom »

Zdeněk:
Mykorhiza je zajisté specifickou formou symbiózy. Právě proto by se měla nazývat specifickým názvem. Specifickou formou symbiózy je de facto i parazitismus a taky ho nenazýváme prostě symbiózou.
Víc mě ale zajímalo, co vlastně mají byt "normální houby". A proč by neměly růst v zahradách. Že těm mykorhizujícím mnohdy stačí vhodný strom někde za plotem jsem napsal.
Osiku potřebuje jediný druh křemenáče, totiž křemenáč osikový. Křemenáč březový ani smrkový nikoli. Totéž kozáky. Hřiby hnědé, žlutomasé a dalších asi deset druhů, co český hříbkař ani nerozlišuje, s klidem rostou pod jabloněmi nebo pod lískami...

Pečárka zápašná se dá s trochou cviku rozeznat na pohled. Bývá mnohdy taková jako "pohublá". Tenčí třeň, s náznakem hlízy na bázi. Žloutnutí má barvu chromové žluti. Jiný tvar klobouku, klobouk je tenčí, jiný prsten, jiné lupeny. To je potřeba si nakoukat. Jedlé žampiony jsou zpravidla takové bytelnější, i když jsou ještě malé. A především: lákavě voní. Ty z krámu už ne, ale právě sebrané, pokud jsou čerstvé a nejsou rozmoklé, tak vždycky. Pečárka zápašná nemá ten lahodný buket s náznakem anýzu. Ten mají naopak i tmavší a šupinaté lesní druhy.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#1257 Příspěvek od Celeron »

Tak jsem zrovna koukal na natočenej pořad o houbách, abych aspoň nějakou viděl, když u nás skoro nic jedlýho neroste.
Ti autoři pořadu byly asi po nějakejch houbičkách dost sjetí, některý jejich kecy to naznačovaly. Tak třeba že houby vynalezly už někdy v prahorách internet. :lol: A prý dokonce podzemní.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#1258 Příspěvek od Lukas-Peca »

To asi opapouškovali anglickou wikipedii, kde se v článku o mykorhize uvádí to samé. Do té sítě není totiž zapojena jen houba a strom, ale i další rostliny stejných i jiných druhů, a předávají si živiny a nejspíš i informace.

Uživatelský avatar
ransom
Příspěvky: 924
Registrován: 19 črc 2020, 02:00
Bydliště: Náchod

#1259 Příspěvek od ransom »

O tom přeci byl celej Avatar...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#1260 Příspěvek od kokun »

Celeron píše:Tak jsem zrovna koukal na natočenej pořad o houbách, abych aspoň nějakou viděl, když u nás skoro nic jedlýho neroste.
...
Už před pár lety jsem tu dával odkazy na videa (nejen) houbaře "Kryšota". Ten se v posledních letech nějak odmlčel (nwm, jestli i v rybaření, či létání na větroních - totižto jeho další koníčky). Ale nepublikuje jen on.
Pokud se chceš ale skutečně pokochat, tak se koukni na YT videa Andreja Maceka zo Skalice ("Hribári ze Záhorá").
Jeho video z 18.10.2020 nemá chybu - tahá v něm "tvrďáky" a "janky" jako z rybníka - utopené pod vodou a přitom úplně zdravé 8O :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“